Bonbon forma használata

Szeretnéd megtudni hogyan használd bonbon formádat? Akár szilikon akár polikarbonát bonbon formád van, részletesen elmondjuk hogyan használhatod bonbon készítésére. Sőt, extra tippeket is adunk mire tudod még használni!

Bonbon forma használata - Bonbon készítés szilikon formában

Ha még egyáltalán nincs gyakorlatod a bonbon készítésben, válaszd a tömör csokoládé bonbonokat! Elkészítésük egyszerű, kevés eszköz és alapanyag igényűek.

Szükséges eszközök és alapanyagok:

  1. A csokoládé pasztillát olvaszd fel. 
  2. Töltsd bele a tiszta és száraz szilikon bonbon forma mélyedéseibe.
  3. Miután kicsit szilárdult a csokoládé, az esetleges felesleget, lecsöpögött csokoládét húzd le csokoládé kaparóval a szilikon forma tetejéről.
  4. Tedd be a hűtőbe a szilikon formát amíg teljesen megkeményedik a csokoládé.
  5. A bonbonokat szedd ki a szilikon formából. 
  6. Töltött bonbon készítése szilikon formában:

Töltött bonbon esetén a szilikon bonbon formában két módszerrel tudod elkészíteni a csokihüvelyt, amibe a töltelék kerül:

Az első módszer, hogy ecsettel kikened a szilikon bonbon formát olvasztott csokoládéval. Ehhez használj cukrász ecsetet. A második módszer, hogy kiöntöd a szilikon bonbon formát csokoládéval, ugyanúgy mint a polikarbonát bonbon formát, azaz a temperált csokoládéval töltött bonbon formát fordítsd fejre és csurgasd ki belőle a felesleges csokoládét.

  1. A csokihüvelyt dermeszd ki hűtőben, majd kétharmadáig töltsd meg kétharmadáig bonbon töltelékkel. Ismét tedd hűtőbe a formádat, amíg a töltelék megbőrösödik.
  2. Ezután olvasztott csokoládéval készítsd el a bonbonjaid talpát. Töltsd meg csokoládéval a szilikon bonbon forma mélyedéseit, majd csokoládé kaparóval húzd le róla a felesleges csokoládét.
  3. Hűtőben dermeszd ki. Az elkészült bonbonok a szilikon bonbon formából könnyen kifordíthatóak.

Bonbon forma használata - Bonbon készítés polikarbonát formában

A bonbon készítéshez a bonbon alapanyagot, azaz a csokoládét temperálni kell. Ez elengedhetetlen lépés, ugyanis ettől függ hogy az elkészült bonbonok kijönnek-e a polikarbonát bonbon formából. A jól temperált bonbonok a hűtés hatására picit "zsugorodnak", így könnyen kijönnek a szilárd formából. Polikarbonát bonbon formánál célszerű maghőmérőt használni, hogy biztosra mehessünk, pontosan tudjuk mérni a csokoládé hőmérsékletét.

  1. A polikarbonát bonbon formát hajszárítóval kicsit melegítsd át, hogy ne hűtse le túl hirtelen a temperált csokit. Ha ezt a lépést kihagyod, foltos-csíkos bonbonokat kaphatsz.
  2. A bonbonforma mélyedéseit töltsd tele a temperált csokival. A formát párszor üsd hozzá erélyesen a munkapulthoz, hogy a légbuborékok távozzanak. Mikor látod, hogy a csoki a mélyedések szélénél kezd sötétedni (azaz elkezd dermedni), öntsd ki a felesleges csokit a mélyedésekből, és csokoládé kaparóval húzd le róla a felesleget.
  3. A polikarbonát bonbon formát a fordítsd fejtetőre, tedd le egy szilikon gyúrólapra  és pár percig hagyd így. Ekkor alakul ki az egyenletes vastagságú csokiburok, és ezzel elkerülhető, hogy a csokiréteg a bonbon tetejénél túl vastag legyen. Eközben finoman ütögesd meg a forma hátulját, hogy biztosan minden felesleg távozzon.
  4. Ha a felesleges csoki kicsurgott és éppen már kezdene szilárdulni a csoki (nem húz szálat), ismét húzd le a felesleget a mélyedések mellől, majd tedd hűtőbe pár perce, amíg a csoki megdermed és készen áll a ganache, praliné vagy egyéb töltelék betöltésére.
  5. A szobahőmérsékletű bonbon tölteléket adagold a mélyedésekbe, ügyelve arra, hogy maradjon hely a lezáráshoz. Tedd hűtőbe, amíg a töltelék be nem bőrösödik..
  6. A talpazás előtt  kb. 5-10 perccel vedd ki a polikarbonát bonbon formát a hűtőből, hogy ne legyen hűtőhideg a forma, mert akkor túl gyorsan szilárdulna rá a csoki. Ennél a lépésnél a lényeg a gyorsaság: a temperált csoki gyorsan megszilárdul (különösen az étcsokoládé). A temperált csokit oszd szét a megtöltött csokihüvelyeken, majd csokoládé kaparóval húzd le a felesleget. Fontos, hogy precízen eltávolítsd a felesleges csokit, különben nem tudnak a bonbonok kipottyanni a formából.

Bármelyik bonbon formát használod, mindig legyen tiszta és teljesen száraz!

Bonbon készítésekor folyamatosan ellenőrizd a csokoládé hőmérsékletét: Tescoma maghőmérő

Bonbon forma használata - Mire használható még a bonbon forma?

Elsősorban a szilikon bonbon formákat tudod másra is használni a bonbon készítésen kívül.

Jégkocka - A legkézenfekvőbb, hogy a szilikon bonbon formákat érdekes alakú jégkockák készítésére is használhatjuk.
Megbolondíthatjuk ehető virágokkal, citrom szeletekkel vagy gyümölcs darabokkal.
Jegeskávé - Víz helyett tejet és kávét is fagyaszthatunk a szilikon bonbon formákban. Turmixold össze kávéval vagy csak dobáld bele a fagyott tej-, vagy kávékocákat és máris kész a hűsítő jegeskávé!
Fűszervaj - A szilikon bonbon formákat használhatod fűszervaj kis porciókba adagolására is. A még puha vajat töltsd bele a formákba, tedd hűtőbe és dermeszd ki. Vedd ki a fűszervajat a formából és tárold őket egy dobozban felhasználásig.
Fürdőbomba - Kis méretű fürdőbombákat is készíthetsz a szilikon bonbon formáidban. A bekevert fürdőbomba alapanyagot nyomkodd bele szorosan a formába, majd hagyd megkeményedni. Vedd ki  a szilikon formából és tárold száraz helyen felhasználásig.
Sushi - OK, ez egy elég merész ötlet, és nem autentikus a végeredmény, de ugyanolyan finom! Az ízesített rizst formázhatod a szilikon bonbon formával. Nyomkodd bele jó szorosan és fordítsd ki belőle. A tetejére pakolj nyers zöldség szeleteket, halat vagy rákot. Tálald savanyított gyömbérrel, szójaszósszal és wasabi mártással.

A Süss Velem webáruházban pazar kínálatban találsz bonbon formákat. Rendeld meg ma és 2 munkanapon belül nálad lehet! >>

Itt találsz minden szükséges alapanyagot, eszközt bonbon készítéshez >>

Ez is érdekelhet:

Bonbon készítés alapjai >>

Csoki temperálás >>

Bonbon csomagolás házilag >>

Mentsd el Pinterestre, ezt a képet tűzd ki:

 

Tartalomhoz tartozó címkék: termék tipp