A jó palacsinta tészta titka

palacsinta tészta

A palacsintát mindenki szereti. A legjobb a vékony, könnyű tésztájú, sok töltelékkel! Azonban ezt a vékony tésztát nem is olyan könnyű kezdőként elkészíteni.

Mi a jó palacsinta tészta titka?

Mindenkinek van egy jól bevált palacsintareceptje. Az ezzel készült palacsintát tekerve vagy hajtva, lekvárral vagy túróval töltve, késsel-villával vagy kézből falatozva, a palacsintát mindenki szereti. Ám jól készíteni nem mindenki tudja, mert hiába az évek óta használt recept, a palacsinta mégsem lesz igazán vékony.

  • A palacsintatészta legyen sima, se nem túl híg, se nem túl folyós állagú. Ezt úgy a legkönnyebb kivitelezni, ha robotgépet vagy turmixgépet használunk. Legyen csomómentes és folyékony, de nem híg. 
  • Ne feledkezzünk meg a pihentetésről sem! A legjobb palacsinta tészták egy kis pihentetéssel készülnek. A pihentetési idő alatt a liszt szemcséi megdagadnak és simább tésztát alkotnak.
  • Tapasztalatunk szerint a több tojást tartalmazó tészták a legjobbak.
  • Cukrot nem érdemes bele rakni, mert könnyen leég miatta a tészta.

Palacsinta összetevői

 


Általánosságban a  tészta arányaira elmondható, hogy egy tojásra száz gramm lisztet és a liszt súlyának kétszeresét kell számolnunk folyadékra. Utóbbi lehet tej és szóda keveréke, de készülhet csak szódával (vízzel) is.

  • 200 gramm liszt
  • 2 tojás
  • 100 ml tej
  • 300 ml szódavíz
  • 2 evőkanál étolaj

A sütésre kész palacsintatésztán kívül azonban egyéb tényezők is kellenek a tökéletes palacsintához

Palacsintasütő serpenyő

Kulcsfontosságú elem a serpenyő kiválasztása: kezdőként mindenképp teflonnal érdemes indítani, de nem muszáj kifejezetten palacsintasütésre készített serpenyőt választani. Inkább arra érdemes figyelni, hogy könnyű legyen, de masszív. Vannak olyan legendák, amelyek szerint abban a serpenyőben, amelyben a palacsintát sütjük, semmi mást nem szabad készíteni.

Olaj

A legjobb, ha a tésztába is keverünk mindig egy keveset az olajból, de az első sütés előtt jobb keveset a serpenyőbe is tenni. Amikor felforrósodott, a felesleges olajat öntsük egy kis tálkába, majd egy konyhai ecsettel bizonyos időközönként kenjük be a serpenyőt, hogy mindig legyen rajta egy vékony bevonat, de ne túl sok, mert olajos lesz a palacsinta.

A serpenyő hőmérséklete

Nagyon nehéz, de nagyon fontos eltalálni az ideális hőmérsékletet. Palacsintát alacsony hőfokon sütni nem lehet, magas hőfokon viszont állandó figyelni kell, ez nem az az étel amit csak felrakunk a tűzhelyre és elmegyünk mosogatni. A palacsinta nagyon gyorsan átsül és könnyen megéghet. Az első pár darab nem gond ha nem tökéletes, teszteljük le velük, hogy a mi tűzhelyünkön mekkora hőfok az ideális a sütéshez. Arra is érdemes figyelni, hogy egy idő után a serpenyő túlhevülhet, ilyenkor érdemes kicsivel lejjebb kell venni a hőfokot.

A sütés folyamata

Egy átlagos méretű serpenyőbe körülbelül háromnegyed merőkanálnyi tésztát kell önteni. A tésztát öntsd a serpenyő közepére, majd azt minden irányba mozgatva terítsd be vele az egész serpenyőt. Csinálhatod úgy is eleinte, hogy két adagban öntöd a tésztát a serpenyőbe, ha úgy könnyebb számodra.

A palacsinta fordítása

A palacsintát legkönnyebben spatulával lehet megfordítani. Néha a palacsinta széle odatapad a serpenyőhöz ezt érdemes fellazítani a spatulával. Amikor sikerült annyira fellazítani, hogy a serpenyőt vízszintesen rázogatva mozog a palacsintánk, jöhet a fordítás.Gyakorlott palacsintasütők elkezdhetik a dobálást is!

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Mentsd el Pinterestere! Használd ezt a képet:

palacsinta tészta