A palacsinta sütés nem egy bonyolult feladat, azzal ha pár dologra odafigyelünk nagyon finom palacsintát lehet készíteni.
Palacsinta sütés - Így süss egyszerűen palacsintát.
Olvass tovább, hogy megtudd a palacsintasütés egyszerű módszerét!!
A palacsinta sütés legfontosabb tudnivalói
A palacsintát szinte mindenki szereti, egy nagyon finom desszert ami viszonylag könnyen el is készíthető. Fontos, hogy jó tésztát keverj ki hozzá.
A palacsinta tészta hozzávalói (15-20 darabhoz)
- 250 gramm liszt
- 2 tojás
- 1 púpos teáskanál kristálycukor
- pár csepp, vagy fél kávéskanál vanília aroma (opcionális)
- 1 mokkáskanál só
- 100 ml tej
- 500 ml szódavíz
- 3 evőkanál étolaj
A palacsinta elkészítése
- Törd fel a tojásokat és tedd bele egy mély tálba, öntsd hozzá a tejet, sót, cukrot, és a vanília aromát, majd egy habverő segítségével keverd el egy egybefüggő folyadékká.
- Először add hozzá a liszt egy részét, keverd el a habverővel csomómentesre, majd önts hozzá némi szódavizet és ezt is keverd el. Addig adogasd hozzá felváltva a lisztet és a vizet folyamatos kevergetés mellett, ameddig el nem fogynak a fent feltüntetett mennyiségek. Ha neked elfogynak ezek a mennyiségek, de túl híg vagy túl sűrű akkor az állagát szabályozhatod liszttel, vagy további szódavízzel. Akkor jó az állaga, ha egy valamilyen gyümölcsturmix állagával megegyezően folyós.
- Ezután add hozzá az étolajat és végül keverd el jól a habverőddel.
- Tegyél egy palacsintasütőt a tűzhelyedre, és kenj el benne némi étolajat egy szilikon ecset segítségével, de a palacsinta sütés vajjal is egy megoldás lehet, majd miután beletetted a vajat vagy az olajat, várd meg ameddig felforrósodik a palacsintasütő.
- Egy merőkanállal meríts tésztát a palacsintasütőbe, majd oszlasd el úgy, hogy körbe fogatod a palacsintasütőt.
- Amikor már valamennyire megszilárdul a palacsinta felső fele akkor fordítsd meg egy spatula segítségével, vagy ha bátrabb vagy akkor megpróbálhatod feldobni is.
- Várj további 20-30 másodpercet ameddig a palacsinta másik fele is kellően megsül, majd rakd ki egy tányérra.
- Folytasd ezt ameddig van tésztád, abban az esetben, ha tapadásmentes serpenyőd van akkor nem muszáj minden palacsinta előtt kiolajozni, elég csak az első előtt, ha viszont sokszor odaragadnak a palacsinták, akkor célszerű minden palacsinta előtt kiolajozni a palacsintasütőt.
- Tegyél az elkészült palacsintákba tölteléket, pl. kakaót, túrókrémet, lekvárt vagy mogyorókrémet, kend el egy kanállal és tekerd fel, majd járj el így az összes többi palacsintával is, vagy ha úgy neked kényelmesebb, akkor úgy is eheted a palacsintákat, hogy mindig egyet töltesz meg töltelékkel és azt egyből elfogyasztod, de ez csak rajtad áll és az ízléseden.
- A kisütött palacsintát le is fagyaszthatod, és előveheted ha megkívánod.
Amerikai palacsinta sütése
Az amerikai palacsinta egyre jobban elterjed itthon Magyarországon is, de kevesen tudják, hogy az elkészítése és a tészta összetétele miben különbözik a hagyományos magyar palacsintáétól.
Amerikai palacsinta hozzávalói
- 200 gramm liszt
- 1 tasak sütőpor
- 1 csipet só
- 2 evőkanál cukor
- 50 gramm olvasztott margarin
- 1 tojás
- 1 teáskanál vanília aroma
- 300 ml tej
Amerikai palacsinta elkészítése
- Keverd össze egy tálban a száraz hozzávalókat: A lisztet, sütőport, sót és a cukrot, egy habverő segítségével.
- Keverd össze egy másik tálban a folyékony hozzávalókat: A margarint, tojást, vanília aromát, és a tejet, majd ezt is keverd el a habverővel.
- Öntsd hozzá a száraz keverék felét a folyékony keverékhez, majd a habverővel keverd csomómentesre a tésztát, majd amint ez megvan add hozzá a száraz keverék másik felét és ugyanúgy keverd el csomómentesre mint korábban. Azért van szükség arra, hogy két részletben add hozzá a száraz hozzávalókat a folyékonyakhoz, mert így nem lesznek csomók a tésztában.
- Vegyél elő egy palacsintasütőt, vagy egy serpenyőt, majd melegítsd fel a tűzhelyeden. Nem kell beletenned semmilyen zsiradékot mivel van a tésztában margarin, és emiatt nem fog leragadni a palacsinta.
- Egy kisebb merőkanállal merj a tésztából a felforrósított serpenyőbe, majd addig süsd az első oldalát ameddig meg nem látod a buborékokat feljönni a tészta tetején, majd amikor látod őket akkor egy műanyag spatulával fordítsd meg a palacsintát és süsd további fél percig, vagy addig ameddig nem látod hogy a másik fele is megszilárdult.
- Extra tipp: Ha a tojásfehérjét külön felvered és utoljára kevered hozzá a masszához extra puha palacsintákat tudsz sütni!
Óriáspalacsinta sütése
Az óriáspalacsinta leginkább strandokon szokott előfordulni, de bizonyos eszközök segítségével otthoni körülmények között is el lehet készíteni.
Az óriáspalacsinta hozzávalói
- 500 g liszt
- 500 ml tej
- 2 tojás
- 1 teáskanál cukor
- 1 mokkáskanál só
- 3 evőkanál étolaj
Óriáspalacsinta elkészítése
Az óriáspalacsinta elkészítéséhez szükséged lesz egy óriáspalacsinta készítőre, ami elég nagy ahhoz, hogy tényleg óriás legyen az óriáspalacsinta.
- Keverd össze a hozzávalókat egy habverővel, majd kezdd el előmelegíteni az óriáspalacsinta sütőt nagyjából 70 %-os teljesítményen.
- Kenj el némi olajat egy szilikon ecsettel az óriáspalacsinta sütőn, majd öntsd a tésztát a sütőre, nagyjából 2 merőkanálnyit.
- Oszlasd el a tésztát egy óriáspalacsinta sütő szettben található palacsinta tészta elsimítóval körkörös mozdulatokkal.
- Süsd a palacsintát 3-4 percig, vagy addig ameddig meg nem szilárdul teljesen a tészta, majd a palacsinta fordítóval nyúlj alá, és emeld fel a közepénél a palacsintát, majd a másik oldalával lefelé tedd vissza és görgesd le a tésztát a palacsintafordítóról.
- Süsd további fél percig, majd vedd le a sütőről akár a palacsintafordítóval vagy egy spatulával, de ha bírod a forró érintését akkor kézzel is lehúzhatod a sütőről.
- Tehetsz rá pudingot, mogyorókrémet, tejszínhabot, de akár még sósra is csinálhatod, sajttal, bolognai szósszal vagy mással. Igazából azt teszel bele amit szeretnél, megéri kísérletezni mert lehet hogy olyan kombinációt fedezel fel ami utána a kedvenced lesz.
Palacsinta palacsintasütő nélkül
Ha nincs otthon palacsintasütőd, és nem akarsz elmenni vásárolni vagy rendelni egyet az internetről, akkor is fogsz tudni sütni palacsintát.
A legegyszerűbb módja a palacsintasütő nélküli palacsinta sütésnek az az, ha egy serpenyőben sütöd meg a palacsintádat, a serpenyőben szinte ugyanolyan lesz palacsintát sütni mintha palacsintasütőben sütnéd, csak így nehezebb forgatni és kivenni a palacsintát a serpenyőből, mert magasabb a pereme a serpenyőnek mint a palacsinta sütőnek.
Sütheted a palacsintádat akár lábasban is ha már nagyon nincs se serpenyőd, se palacsintasütőd, nehezebb valamennyivel egy lábasban sütni a palacsintát de ha nincs más akkor a lábasban is meg lehet oldani. Tulajdonképpen ugyanaz a folyamat mint a serpenyő esetében csak még nehezebb lesz forgatni illetve kiszedni a palacsintákat a lábasból.
Arra viszont figyelj, hogy a serpenyő teljesen tiszta legyen. Ha előtte aromás ételt készítettél (pl. szalonnát sütöttél benne), akkor forralj benne tiszta vizet használat előtt.
Palacsinta sütés hőfok
A palacsinta sütés hőfokát nem kell ellenőrizni, mivel a tűzhelyen nem is tudod pontosan beállítani a hőfokot, csak az erősséget.
A palacsintát ne maximális hőfokon készítsd hanem valamennyivel a maximális alatt, hogy nehogy odaégjen.
Szabályozd saját magad a tűzhely erősségét, mivel minden tűzhely különbözik, emiatt nem lehet pontosan meghatározni hogy milyen erősségen kell készíteni a palacsintát. Az alapján szabályozd a hőmérsékletet, hogyha nagyon megbarnul a palacsinta valamelyik fele akkor vedd lejjebb a hőmérsékletet, ha viszont túl lassan sül akkor teheted magasabb hőmérsékletre is.
Palacsinta sütőben
A palacsinta sütés sütőben egy jó módja annak, hogy felturbózd a palacsintáidat, egy jénaiban megsütöd a töltelékekkel együtt.
- Süsd meg a palacsintáidat a fentebb lévő leírás alapján, majd töltsd meg olyan töltelékekkel a palacsintákat amelyeket szeretsz, majd keverj össze tejfölt, vagy joghurtot cukorral.
- Kenj el némi vajat vagy margarint egy jénai tálban, majd pakold bele a palacsintákat a jénaiba és öntsd rá a cukros tejfölt, vagy joghurtot.
- Melegítsd elő a sütődet 170 fokra, és süsd meg a palacsintákat nagyjából 20-25 perc alatt.
Palacsinta sütés villanytűzhelyen
Akinek villany vagy indukciós tűzhelye van az is tud palacsintát sütni, tulajdonképpen ugyanúgy működik a palacsintasütés indukciós főzőlapon, vagy villanytűzhelyen, mintha gáztűzhelyen csinálnád.
A minimális különbség a kettő között az az, hogy a villany, vagy indukciós főzőlap lassabban hűl ki mint a gáztűzhely emiatt ha túl magas hőmérsékletre tetted, akkor tovább kell várnod azzal, hogy hűljön a főzőlap, de ezt leszámítva ugyanúgy lehet benne palacsintát sütni.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mentsd el Pinterestre, használd ezt a képet: